Francouzské makronky, jedna nikdy nestačí

Lahodné makronky - © Foto: TravelPlacesAndLife.com

Jsou malé, kulaté, barevné a neuvěřitelně dobré. Jinak také řečeno lahodný cukrářský zázrak, po jehož ochutnání prahne nespočetné množství lidí. Makronky nebo také macarons, nenechají nikoho na pochybách, proč se hřejí na výsluní mezinárodní obliby. Propadli jste i vy jejich kouzlu?

Cesta k pochopení a zamilování se do jejich chuti může být i klikatá a rozporuplná. A takto to bylo i v mém případě. Vždy mě tyto malé zázraky, na které téměř celý svět pěje neutuchající slávu, hlavně na sociálních sítích, přitahovaly svým elegantním vzhledem a barvami. První chuťové setkání muselo na sebe chvilku počkat a pak to přišlo.

Čekáte-li nyní však slova plná chvály a zpěvu, pak vás musím zklamat. Bylo to zcela naopak, určité rozčarování a nepochopení. Říkala jsem si, asi to nebyl zkrátka ten správný okamžik a je třeba ještě „vyzrát“. Druhý pokus následoval přibližně za rok a půl a dovolím si napsat, že výsledek byl zdrcující, neboť jedna na ochutnání opravdu nestačila. Inu, i k makronkám si člověk musí najít svoji vlastní cestu. A jak se k nám vlastně dostaly? Znáte jejich zajímavý příběh?

makronka-ruzova
Jedinečná růžová – © Foto: TravelPlacesAndLife.com

Jsou makronky francouzské? Ano či ne?

Když se vysloví jejich jméno, většina z nás si tyto dobroty spojí obratem s Francií. Tato země však nebyla jejich kolébkou, protože určité historické zdroje praví, že jejich původ je v Itálii. Do Francie je přivezla Kateřina Medicejská, dcera vévody Lorenza II z Florencie. Ta, jak už to bývá, se provdala a jejím vyvoleným se stal francouzský král Jindřich II. Francouzský. Úkolem jejím a jejích kuchařů bylo připravit v té době věhlasné italské makronky.

Vzhledem k tomu, že tato dobrůtka je velmi „nakažlivá“ a i ve Francii si získala srdce těch, kteří je ochutnali. Na svůj velký věhlas a slávu si však musely makronky ještě počkat. Na začátku 20. století, dnes již slavný Pierre Desfontaines, poprvé k sobě slepil dvě pestrobarevné makronky a začaly se prodávat v čajovém salonu Ladureé. Pierre byl za svůj jedinečný cukrářský počin později časopisem Vogue prohlášen „Picassem cukrářských výrobků“.

V roce 1997 do Ladurée nastupuje Pierre Hermé, který se zasadil o pozvednutí „cukráren“ Ladurée na luxusní gastronomické místo.  Rok 1998  byl pro Pierra Hermého velmi důležitý, neboť vzniká jeho značka Pierre Hermé Paris a makronky této značky se řadí také mezi nejlepší.

Při romantických procházkách Paříží, tak můžete ochutnat jak makronky Ladureé na Avenue des Champs Elysees a stejně jako makronky Pierre Hermé na 72 rue de Bonaparte a porovnat, které jsou lepší.

Co ale dělat, když cestu do Francie zrovna neplánujete? V Praze na makronky občas vyrážím do pekařství Paul, kde jsou k dostání samozřejmě v různých barvách a chutích. Cena 27 Kč za jedno malinkatou makronku je trochu zdrcující, ale cena ve francouzských obchodech je obdobná. Každá laskomina zkrátka něco stojí.

Makronka Francie
Výloha cukrářství v Lyonu – © Foto: TravelPlacesAndLife.com

Jak má správný makronkový model vypadat? Pokračujte ve čtení na 2. stránce

MOHLO BY SE VÁM HODIT:

About Kateřina, TravelPlacesAndLife.com 246 Articles
Cestování a vše s ním spojené od historie, tradic, umění až po téměř obyčejné a přesto neobyčejné věci, jako jsou knihy, filmy, vaření a tvoření mne inspirují a přináší radost do života. Na blogu TravelPlacesAndLife.com s vámi sdílím vše výše zmíněné a věřím, že zde naleznete inspiraci nejenom pro své cesty, ale také pro vaše životní příběhy.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Oslavte den francouzského croissantu – TravelPlacesAndLife.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*