Už i tradiční instantní nudle mají své muzeum. Věřili byste?

Přísady k nudlím v Cup Noodles Museum v Yokohamě - © Foto: Gullhem Vellut/Flickr

Instantní nudle, zalít horkou vodou, chvíli počkat a jídlo je na světě. Kdo by toto neznal. Oblíbené v pravidelně nepravidelném jídelníčku studentů, časově vytížených lidí i cestovatelů. Osobně znám všechny případy, a i když tento pokrm nepatří mezi ty nezdravější, pamatuji se na tu stravovací radost v okamžiku velkého hladu. 

Dnešní příspěvek však nebude o studentských vzpomínkách, ale o instantních nudlích. Kroutíte teď hlavou a říkáte si proč? Hned vše vysvětlím. Před dvěma dny na mne vyskočil zajímavý článek o netradičních muzeích světa a na seznamu se objevilo Muzeum instantních polévek v Japonsku. Informaci jsem nechtěla moc věřit, ale zvědavost mne opět přinutila k dalšímu hledání. A je to opravdu tak, instantní nudle mají své muzeum, a dokonce hned dvě.

První z nich, Momofuku Ando Instant Ramen Museum, je možné navštívit v Osace a to druhé, CupNoodles museum, v Jokohamě.

Historie instantních nudlí
Cup Noodles Museum v Yokohamě – © Foto: Gullhem Vellut/Flickr

Kde se instantní nudle vzaly?

Momofuku Ando, japonský podnikatel a majitel společnosti Nissin Food Products, v roce 1958 po několika desítkách probdělých nocích a pokusů, představil instantní nudle s kuřecí příchutí. Stejně jako dnes, nudle stačilo zalít horkou vodou, chvilku počkat až změknou a jídlo bylo hotové. Z nové potraviny se stala gastronomická senzace a celosvětová úspěšnost na sebe nenechala dlouho čekat.

V roce 1971 se Momofuku vydává do USA, kde se setkává se zástupci velkých supermarketů. Několik desítek jednání ho přivedlo na myšlenku připravit instantní nudle v kelímku, ve kterých bude nudle opět stačit zalít horkou vodou a lžící nebo vidličkou konzumovat jídlo přímo z kelímku. Realizace tohoto nápadu vedla k tomu, že se z instantních nudlí stal opravdu celosvětově vyhledávaný a úspěšný produkt.

Hrnky na instantní nudle
Hrnky na přípravu nudlí – © Foto: Kojach/Flickr

Dva roky před svou smrtí, v roce 2005, Momofuku společně se svým týmem vymysleli nudle, určené ke konzumaci i ve vesmíru. Inu, vypadá to tak, že nudle budou věčné a budeme se s nimi setkávat všude.

A proč muzea?

Obě muzea jsou vzpomínkou na genialitu a vědecký um Momofuku Anda. Zároveň cílem muzeí je ukázat nejenom historii instantních nudlí, ale také to, jak je možné je zpracovávat a nejlépe si je vychutnat.

Při návštěvě CupNoodles muzea v Jokohamě si mohou všichni nudloví milovníci a gurmáni připravit své vlastní a hlavně čerství nudle. K tomu nesmí chybět kelímek s vlastním designem a také náplní, která připravené nudle dochutí. A během chvilky je oběd na světě.

Podívejte se, jak návštěvu Muzea instantních polévek zachytilo BBC a hlavně, jak si děti užívaly výrobu svých originálních nudlí.

Jak jste na to vy? Také si občas dopřejete tu neopakovatelnou chuť instantních nudliček? A pokud byste měli možnost vydali byste se za nimi do muzea v Japonsku na návštěvu? Napište mi vaše komentáře a nápady!

MOHLO BY SE VÁM HODIT:

About Kateřina, TravelPlacesAndLife.com 246 Articles
Cestování a vše s ním spojené od historie, tradic, umění až po téměř obyčejné a přesto neobyčejné věci, jako jsou knihy, filmy, vaření a tvoření mne inspirují a přináší radost do života. Na blogu TravelPlacesAndLife.com s vámi sdílím vše výše zmíněné a věřím, že zde naleznete inspiraci nejenom pro své cesty, ale také pro vaše životní příběhy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*